ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021
ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021

ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021

04.08.2020 | PTE Academic

Atılım Üniversitesi hazırlık sınıflarında başarısız olan ya da hazırlık sınıfını hiç okumadan muaf olmak isteyen öğrencilerimizin önünde birçok seçenek bulunuyor. İlk seçenek tabiki üniversitenin kendi yaptığı APEX (Atılım Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı) dır. Bu sınav haricinde üniversite tarafıdnan kabul edilen diğer sınavları da makalemizin devamında göreceksiniz.

 

APEX (Atılım Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı)

APEX (Atılım Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı) Atılım Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans veya doktora derecesi almak isteyen adayların girmesi gereken genel bir yeterlik sınavıdır. APEX okuma, dinleme ve yazma bölümlerinden oluşur. Sınavın zorluk düzeyi Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne göre B1 ve B1+ seviyelerini kapsar. Sınav Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü tarafından hazırlanır ve uygulanır. Sınav ölçütleri Avrupa Dil Kriterleri’ni baz alır. Sınava girecek aday sayısının çokluğu nedeniyle ve sınav, optik okuyucuda değerlendirilecek türde çoktan seçmeli, eşleştirme, tamamlama, vb. türde sorulardan oluşmaktadır. Açık uçlu sorular var ise, bu sorular sınav okuma konusunda deneyimli okutmanlardan oluşan bir ekip tarafından iki kez değerlendirilir. APEX değişen dil eğitimi yöntemlerine göre kendini yenileyen bir sınav olduğu için, formatı zaman zaman değişebilir. 

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMADA KABUL EDİLEN DİĞER SINAVLAR

Atılım Üniversitesi kendi yaptığı APEX sınavı haricinde başka sınavları da kabul etmektedir. Bu sınavlar PTE Academic, TOEFL IBT, IELTS, CPE ve CAE sınavlarıdır. 

 

PTE ACADEMIC

PTE (Pearson Test of English Academic) birçok ülke tarafından kabul gören, ülkemizde YDS denkliği bulunan okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinden soruların sorulduğu bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Sınava bilgisayar başında girersiniz hatta sınav değerlendirmesi sanal zeka tabanlı bir bilgisayar yazılımı sayesinde gerçekleştirilir. Atılım Üniversitesi PTE sınavını İngilizce hazırlık atlama için kabul ediyor. PTE sınavından aldığını puanı hem hazırlık atlamada hem de 2 yıl boyunca YDS’nin geçtiği her yerde kullanabiliyorsunuz.

PTE birçok üniversite tarafından kabul gören akademik bir sınavdır. Kesinlikle çok kolay bir sınav değildir. Fakat doğru strateji ve tekniklerle tamamen PTE soru formatına göre hazırlanırsanız TOEFL, IELTS sınavlarına oranla daha kısa sürelerde hedeflediğiniz puana ulaşma şansını bulabilirsiniz. TOEFL, IETLS gibi sınavlara oranla nispeten biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

PTE sınavının en önemli avantajlarında biri de özellikle İStanbul'da hemen hemen her gün yapılması ve sınav sonucunun 2-5 gün içerisinde açıklanmasıdır. özellikle İstanbul’da hemen hemen her gün gerçekleştirilen bir sınav. Sınava hazrılanmak için çok kısa süreniz varsa ve sınav tarihi bulmakta zorlanıyorsanız PTE Academic tam size göre.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMADA KABUL EDİLEN SINAVLAR VE MİNİMUM PUANLAR

SINAV TÜRLERİ

Max Puan

Tüm LİSANS Programları (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık Hariç) 

Tüm DOKTORA PROGRAMLARI (İngiliz Dili ve Edebiyatı Doktora Programı Hariç)  

İngiliz Dili ve Edebiyatı Doktora Programı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programı

Tüm YÜKSEK LİSANS Programları (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Çeviribilim Hariç) 

Mütercim Tercümanlık Lisans Programı 

İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı

Çeviribilim Yüksek Lisans Programı

APEX 

100

60

65

70

TOEFL IBT

120

75 (Kompozisyon en az 20)

79 (Kompozisyon en az 20)

85 (Kompozisyon en az 20)

CPE

A

C

C

B

CAE

A

C

B

B

PTE Akademik   

90

60

65

70

IELTS 

9

6 (Her bölümden en az 5)

6,5 (Her bölümden en az 5,5)

7 (Her bölümden en az 5,5)

 

Hangisi Daha Avantajlı? APEX - TOEFL IBT - IELTS ACADEMIC - PTE ACADEMIC

Tüm bu sınavların ortak özelliği 4 temel beceriyi ölçen sınavlar olmalarıdır. Yani eğer Atılım Üniversitesi hazırlık bölümünü atlamak istiyorsanız okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin tamamında İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak zorundasınız. YDS, YÖKDİL gibi sadece okuma becerisini ölçen sınavlar Atılım Üniversitesi tarafından kabul edilmiyor. Yukarıdaki 4 sınav yapı itibariyle birbirine benzeyen ve 4 temel beceriyi ölçen sınavlardır. Fakat uygulamada birbirine göre oldukça fazla farklılıkları vardır. Aşağıda bağlantılarını verdiğimiz içeriklerden bu sınavların ayrıntılı karşılaştırmalarını detaylı okuyabilirsiniz.

Her şeyden önce bu 4 sınav da çantada keklik kolay sınavlar değil. Biribirine göre zorluk derecelerinde de küçük farklılıklar vardır. IELTS, TOEFL sınavları nispeten daha fazla bilinen sınavlar. Bu sınavların yanında daha az bilinen ve öğrencilerin genellikle son anda haberdar olduğu bir de PTE sınavı bulunuyor. PTE sınavının bu sınavlara göre çeşitli avantajları var. Hemen hemen her gün sınav tarihi bulunuyor. Sınavdan hemen sonra 2-5 gün içerisinde sınav sonucunuz açıklanıyor. Diğer sınavlara oranla daha kolay soru tipleri de bulunuyor. Atılım Üniversitesi hazrılık atlamayı düşünen ve APEX ve diğer sınavlarda hedefine ulaşamamış öğrencilerimiz PTE Academiz sınavını kesinlikle denemeliler.

IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA

 

PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)

 

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
1 Aylık Çalışmayla İngilizce Hazırlık Atlamak Mümkün mü?
PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ
PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)
ODTÜ Hazırlık Atlama (Proficiency) Sınavı - 2021
PTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Adım adım resimli başvuru kılavuzu
SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021
ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021
Tus tercihinde ihtiyacınız olan yabancı dil puanını PTE ile  hemen alın.
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi