PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ
PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ

PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ

26.11.2019 | PTE Academic

PTE Academic (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. IELTS ve TOEFL sınavlarının muadili şeklinde düşünebiliriz. Dünya çapında pek çok ülkede geçerliliği vardır. PTE sınavı, dil eğitimi konusundaki köklü şirketlerden biri olan Pearson tarafından uygulanıyor.

PTE sınavı TOEFL ve IELTS sınavlarına alternatif olarak düşünülebilir. Tıpkı bu sınavlar gibi 4 temel beceri ölçülür. Sınav 2.5 saatle 3 saat arasında sürüyor ve tek oturum şekline bilgisayar başında yapılıyor. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme soruları sorulur. Kendine has soru stilleri olan ve doğru strateji ve teknikle hazırlanıldığında kısa sürede TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha yüksek skorların alınabildiği bir sınavdır.

PTE Academic IELTS ve TOEFL sınavlarından çok farklı soru tiplerine sahiptir. Sadece soru tipleri değil sınavın değerlendirilmesi de oldukça farklıdır. Bu makalemizde PTE Academic sınavında puanınız nasıl hesaplanıyor? Ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

 

SANAL ZEKA TABANLI YAZILIMLA SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Yaklaşık 2.5 saatle 3 saat arasında süren PTE Academic sınavında  10-90 arasında bir puan alırsınız. Sınavın değerlendirilmesi sanal zeka tabanlı bir yazılım tarafından yapılır. Yani sınavınız PTE uzmanı öğretmenler tarafından değil bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilir. Sadece okuma, dinleme bölümleri değil; konuşma ve yazma bölümleri de bilgisayar tarafından değerlendirilir.  Bundan dolayı sınav sonuçları TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha erken açıklanır. Resmi olarak 2-5 gün içerisinde sınav sonuçlarınızın açıklanacağı söylense de çoğunlukla 2 gün içerisinde sınav sonucunuza ulaşırsınız.

 

ÖRNEK PTE SONUÇ BELGESİNİ İNCELİYORUZ.

PTE ÖRNEK SINAV SONUÇ BELGESİ

 

PTE Academic sınavında cevaplarınız Communicative Skills (İletişim Becerileri) ve Enabling Skills (Alt Beceriler) olmak üzere 2 başlık altında değerlendirilir. Bu başlıklar altında 10-90 arasında aldığınız tüm puanların ortalaması sizin Overall Score yani sınav puanınızı oluşturur.

1. Communicative Skills (İletişim Becerileri)

Bu bölüm  sınavdaki Listening, Reading, Writing ve Speaking bölümlerinden aldığınız puanları gösterir. Sınav sonuç belgesindeki en önemli bölüm burasıdır. Verdiğiniz doğru cevaplardan aldığınız puanlar 10-90 lık sisteme çevrilir. Tüm bölümlerden 10-90 arasındaki puanlarınızı ayrı ayrı buradan görebilirsiniz.

2. Enabling Skills (Alt Beceriler)

PTE Academic sınavında IELTS ve TOEFL sınavlarında olduğu gibi sadece Reading, Listening, Writing ve Speaking bölümlerinden aldığınız puanlar hesaplanmaz. Bu puanların yanı sıra Grammar (Gramer), Oral fluency (Konuşmada akıcılık), Pronunciation (Telaffuz), Spelling (imla), Vocabulary (kelime bilgisi) ve Written discourse (Yazılı söylem) gibi alt beceriler de 10-90 arasında puanlanır. Bu puanlar da sınav puanınız hesaplanırken ortalamaya dahil edilir. 

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Yukarıdaki örnekte adayın PTE sınav puanı OVERALL CSORE: 61 dir. Ayrıca tüm bölümlerden aldığı puanlar da detaylı bir şekilde sınav sonuç belgesinde verilmiştir.

 

SORUYU YARIM YAPSANIZ DA PUAN ALABİLİRSİNİZ.

PTE sınavında sadece writing ve speaking bölümlerinde değil reading ve listening bölümlerinde de bir çok soruda derecelendirmeli puanlama sistemi uygulanır. bu sistem sayesinde birçok soruda yarım puan da alabiliyorsunuz.

Örneğin 3 puanlık bir soru var ve 3 doğru şıkkı işaretlememiz isteniyor. 3 doğru şıktan 2’sini doğru işaretlerseniz 2 puan alıyorsunuz. 2 şıkkı doğru işaretleyip 1'ini yanlış işaretlerseniz 1 puan alıyorsunuz.  Bundan dolayı sorulara mutlaka cevap vermekte fayda var.

 

 

 

 


pte skor tablosu

pte puanlama anahtarı

pte puanı nasıl hesaplanır?

pte skor hesaplama tablosu

pte speaking puanlama kriterleri

pte speaking puanlama tablosu

pte writing puanlama kriterleri

pte writing puanlama tablosu

pte score table

pte band score

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
1 Aylık Çalışmayla İngilizce Hazırlık Atlamak Mümkün mü?
PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ
PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)
ODTÜ Hazırlık Atlama (Proficiency) Sınavı - 2021
PTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Adım adım resimli başvuru kılavuzu
SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021
ATILIM ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021
Tus tercihinde ihtiyacınız olan yabancı dil puanını PTE ile  hemen alın.
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi